Hoppa över till innehållet

Vi använder cookies (kakor) och andra liknande tekniker. Vi analyserar anonymiserad webbtrafik. Du kan godkjänn bara nödvändiga kakor, utvalda kakor eller alla kakor. Läs mer

Hem

Upp till 10 procent fler kontantautomater i Finland 2018

De första förnyade Nosto-kontantautomaterna har installerats på S-gruppens verksamhetsställen. S-gruppens samarbete med Nosto-kontantautomaterna förbättrar tillgången på kontanter i Finland. Innan S-gruppen och Nokas inledde Nosto-samarbete hade antalet kontantautomater minskat tydligt år för år.

– I offentligen har det figurerat uppgifter om att konkurrerande automater ska omplaceras. Om uppgifterna stämmer kommer det enligt vår uppskattning att finnas över 10 procent fler kontantautomater i Finland nästa år än i början av detta år, om man inkluderar alla aktörer i beräkningen. Vi är mycket glada över detta, det primära målet med vår förnyelse var uttryckligen att förbättra tillgången på kontanter i Finland för våra kunder, säger Jari Annala, direktör för ekonomi och finansiering på SOK.

I augusti meddelade SOK att alla de nuvarande cirka 300 Otto-automaterna på SOK:s verksamhetsställen byts ut till Nosto-kontantautomater och att dessutom cirka 50 nya automater öppnar på helt nya ställen. Tanken är att installationerna ska göras med minsta möjliga avbrott för kunderna när Otto-automaterna ersätts med nya Nosto-automater.

– S-gruppens kunder behöver inte oroa sig för bytet överhuvudtaget, varje nuvarande Otto-automat ersätts med en ny Nosto-automat. Dessutom öppnas nya automater, säger Annala.

Installationerna av Nosto-kontantautomater inleddes i huvudstadsregionen inom HOK-Elantos område den 20 september då nya Nosto-kontantautomater installerades bland annat vid S-market på Bulevarden i Helsingfors och S-market Sokos i Helsingfors. Efter huvudstadsregionen fortsätter installationerna på Pirkanmaan Osuuskauppas, Osuuskauppa Hämeenmaas och Turun Osuuskauppas områden i Birkaland, Tavastland respektive Åbo. Alla Otto-automater på S-gruppens verksamhetsställen ska ha ersatts med Nosto-kontantautomater senast våren 2018.

S-gruppen har redan testat Nosto-kontantautomater genom pilotprojekt bland annat i anslutning till Alepa i Jollas i Helsingfors och Kivistö i Vanda. Erfarenheterna av pilottesterna har varit positiva.

– Kunderna har varit särskilt glada över möjligheten att även ta ut 10-eurossedlar. Det har också funnits en tydlig efterfrågan på kontantautomater: exempelvis är den nya automaten som öppnades i Kivistö i augusti den enda kontantautomaten inom en 5 kilometers radie, säger Annala.

Kontanter är fortfarande mycket viktiga för S-gruppens kunder, över en tredjedel av köptransaktionerna inom S-gruppens markethandel görs nämligen fortfarande med kontanter.

Nytt utseende på Nosto-kontantautomaterna

Före samarbetet med S-gruppen hade S-gruppens samarbetspartner Nokas knappt 60 Nosto-kontantautomater runt om i Finland och över 1 000 i Norden. Nokas har förnyat kontantautomaternas varumärkesidentitet som en del av samarbetet som nu ingåtts.

– Vi lanserar Nosto-kontantautomaterna i Finland med en nytt, förenklat och modernt visuellt uttryck. Det kostar inget extra för kunderna att använda automaterna, säger Risto Lepo, Nokas utvecklingsdirektör i Finland.

De gamla Nosto-kontantautomaterna och de automater som har ingått i S-gruppens pilottester uppdateras med det nya utseendet under hösten.

Information om var närmaste Nosto-kontantautomat finns hittar du enklast på webbplatsen för Nosto-kontantautomaterna på www.nostoautomaatti.fi. På webbplatsen kommer även att finnas skojiga tävlingar kring temat kontanter. Du kan också kontrollera om din närmaste butik har en Nosto-kontantautomat med funktionen Sök verksamhetsställe i S-mobil.

Mer information:

Jari Annala, CFO, SOK, 010 768 2040

Risto Lepo, utvecklingsdirektör, Nokas, 040 544 2247

Aktuellt